Akrep Sokması ve Akrep İlaçlaması

Akrep Sokması
Akrep sokması gümüzde en korkutucu haşere ısırıklarıdır. Bu nedenlede akrep ürkütücü haşere türleridir. Akrep sokmasında sokulan yer yumruk büyüklüğünde şişer ve çok fazla kurcalamamnız gerekir. Akrep sokmasında sokulan alanı soğuk suyla yıkayıp sağlık kurumlarına hiç vakit kaybetmeden gitmeniz gerekir. Türkiye’de şuana kadar zehirli akrepe rastlanmamıştır fakat rastlanmayacak anlamına gelmemektedir bu nedenlede insanlarımız korkmaktadır. Kesinlikle bilinçli müdahale edilmesi gerekmektedir. Sokulan alanı fazla kurcalamamamız gerekmektedir. Kesinlikle ilk müdahale soğuk suyla yıkanması gerekir. Bazı vatandaşlarımız zehirli akrep olmadığından akrep ısırdığında hastanelere veya sağlık kurumlarına gitmezler ve bu davranış çok ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle duyarlı olmanız gerekmektedir. Akrepler yediklerimiz gıdalara değil insanların kanını emdikleri için ürkütücü olmaktadir.
Akrep ısırığında sokmasında hiç vakit kaybetmemeniz gerekmektedir
Havaların soğumasıyla birlikte kışın daha çok gördüğümüz haşerelerde çıkmaktadır. Genellikle akrepler ve fareler kış aylarında ortaya çıkmaktadırlar. Bunun sebebi ise fareler soğuk alanları sever ve akreplerde toprakların aralarina yuva yaptıklarindan dolayı yağmur yağdığında yuvalarından çikarlar ve kapalı ortamları tercih ederler. Bu nedenlede bu haşereleri daha çok kış aylarında görmekteyiz. Türkiye‘de yapılan deneyler sonucu zararlı ve zehirli akreplerin olmadıği fakat bu zehirli akreplerin hiç olmayacağı anlamına gelmemektedir. Bu nedenlede akrep gördüğümüzde tedirgin olmaktayiz. Akrepler İnsanlarla çok fazla haşır neşir olmayı sevmediğinden ürkütücü gelmektedir. Akreplerin sırtlarında kit bulunmaktadir. Çok kısa sürede ciddi yumurtalar bırakabilir. Bu nedenlede evlerinizde iş yerlerinizde bir tane bile akrep görseniz mutlaka sorun daha fazla büyümeden ilaçlama yaptırmanız gerekir.
Akrep İlaçlaması Nasıl Yapılır 
Akrepler diğer haşerelere göre dirayetli olduğundan dolayı kokulu veya dumanlama yapılmaktadır. İlaçlama esnasında kullanılan bütün ürünlerin ilk önce sağlık bakanlığın onayladığı ve önerdiği şekilde yapma zorunluluğu olmaktadır. Dumanlama değimiz ulv cihazı ile personelin maske takma zorunluluğu olarak yapılmaktadır. Bu uygulamada personel harici hiç kimsenin olmamasi gerekmektedir. İlaçlamadan önce etrafta açık gıdaların olmamalarına dikkat etmeliyiz. Evde açık gıda unutularak ilaçlama yapıldıysa mutlaka o gıdanın atılması gerekmektedir.Aksi takdirde bu gıdalardan sebep haşere sorunları ve akrep sorunu yaşanabilir ve sizlere zarar verebilir.Akrep Sokması ve Akrep İlaçlaması bu sebepten dolayı çok önemli bir yerdedir.

Bir önceki yazımız olan Akrep İlaçlamada Önemli Noktalar başlıklı makalemizde akrep ilaçlama ve böcek ilaçlama şirketleri hakkında bilgiler verilmektedir.

No votes yet.
Please wait...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul Böcek İlaçlama