Arı

Arı

Arılar çiçek toplar ve bal yapmaktadırlar. Arkalarında iğnesi bulunmaktadır. Renkleri sarı ve siyah çizgili olmaktadırlar. Arı kovanlarında bir tane kraliçe arı olup diğer arılar ise bir sürü işçi arı vardır. Kovanda ki kraliçe arı kovanı terk ederse veye ölürse o kovan dağılmaktadır. İnsanlarımız arılardan çok korkmakta ve İnsanları soktuklarında şişer ve yanar. Böyle olumsuz vakalarda hiç vakit kaybetmeden hastanelere veya sağlık kurumlarına gitmeniz önerilmektedir. Bazı İnsanlarımız sağlık kurumlarına veya hastanelere gitmeyip bireysel müdahale de bulunmaktadırlar. Fakat çok yanlış yöntem olup kesinlikle önerilmemektedir. Günümüzde ve Türkiye’mizde arı ilaçlaması yasak olmaktadır. Arıların nesilleri tükenmesin diye arı ilaçlamasını yapan ilaçlama firmalarına ağır para cezaları uygulanmaktadır. Fakat çok zor durumlarda eşek arısı ilaçlamasını uygulamaktayız. Eşek arısı normal arıların kafasını koparmaktadırlar. Bu nedenle bazı durumlarda eşek arı ilaçlaması da faydalı olmaktadırlar. Arı ilaçlaması gündüz ilaçlanmamaktadırlar. Gündüz ilaçlanmamasının sebebi ise saldırgan olduklarından ilaçlama yapılmamaktadır. Arı ilaçlaması sadece güneş batmaya yakın zamanlarda ilaçlanma olmaktadır. Arı ilaçlamasını her ilaçlama firması maalesef ki yapamamaktadırlar. Arı ilaçlaması diğer ilaçlamalara göre çok daha zor olmaktadır ve yöntemleri olmaktadır. Mesela gündüz ilaçlanmaması gibi.

Arı ilaçlaması yapan personeller dikkat etmesi gerekir. Mutlaka koruyucu kıyafet ve yüz maskesi takması gerekmektedir. Arı ilaçlamasına ulv kokulu uygulaması olmaktadır. Çatı aralarında veya evlerin iş yerlerinin içinde arı problemi var ise ulv dediğimiz elektrikli cihaz ile dumanla yapılması gerekmektedir. Bu uygulama kokulu olduğundan evlerde veya iş yerlerinde personel harici kimsenin olmaması gerekmektedir ve personelinde tam yüz maskesini takıyor olması gerekmektedir. Cihaz ilacı kapsül şeklinde atar ve ilaç havada altı saat askıda kalıp daha sonra yere düşmektedir. Bu nedenle de altı saat evin içerisine girilmemesi gerekmektedir. Bu uygulama yapılırken evlerin içlerinde açık gıda olmamasına dikkat etmeniz gerekir ve tabak çanak tarzında ki eşyalar açık alanlara koymamanız gerekir. Altı saatten sonra geldiğiniz esnada yapacağınız ilk işlem evin veya fabrikanın bütün camlarını açıp yaklaşık bir saat kadar süre havalandırmanız gerekmektedir. Daha sonra ki zaman diliminde ise yerleri sabunlu veya duru su ile sildiğiniz zaman gönül rahatlığıyla yaşayabilmektesiniz. Arı ilaçlamasını her ilaçlama firmasına yaptırmamanız gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Arı İlaçlama başlıklı makalemizde Arı İlaçlama ve Arı İlaçlama ile ilgili herşey hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul Böcek İlaçlama