Çiyan

Çiyan

Çiyanlar genellikle nemli ve karanlık alanları çok sevmektedirler. Çiyanlar çok ürkütücü ve tehlikeli haşerelerdir. Genellikle karanlık alanlarda çıkarlar ve hızlı hareket etmektedirler. Genellikle yeşillik alanlarda ve topraklı alanlarda daha fazla olmaktadır. Çiyanlar kısa sürede yüz yüz elli arası yumurta vermektedir ve farklı farklı cinsleri olmaktadır ama gene hepsi aynı familyadan olmaktadır. Kırmızı ve gri renkli cinsleri de olmakadır. Genellikle iki’li dolaşmaktadırlar. Tek çiyan gördüğünüz zaman bilin ki doğurgan çiyan veya yavru çiyan da evlerinizde veya iş yerlerinizde olmaktadır. İnsanlarımız çiyanlardan çok korkmakta ve ürkmektektedir. Çiyan ilaçlamasının iki farkl çlaması olmaktadır.

Evlerinizde Çiyan problemi az var ise sıvı uygulama yapılması gerekmektedir. Çiyan uygulamasını her ilaçlama firması malesef ki yapamayıp başarılı olamamaktadırlar. Sıvı uygulama kullanılan ilaçların tamamı biosidal olması gerekmektedir ve insan sağlığına çevreye zararı olmamaktadır. Bu uygulamayı evlerinizden çıkmadan yaptırabilirsiniz. İlacın kokusu olmadığından dolayı insan sağlığına zararı yoktur. Evlerinizin lavoba altlarına köşelerine uygulama yapılmaktadır. Evlerinizde evcil hayvan besliyorsanız uygulama esnasında kafesine veya dışarı çıkartmanızı önermekteyiz. Sebebi ise ilacı su zannedip yerden yalarsa miğdesi bulanır ve ağzı köpürmeye başlar. Böyle olumsuz sonuçlarla karşı karşıya gelirseniz mutlaka hiç vakit kaybetmeden veterinere gitmeniz gerekmektedir. Uygulama yapıldıktan sonra yaklaşık bir hafta ıslak temizlik yapmamanız gerekmektedir. Ulv yapımı ise çiyanın bol ve sorunun ciddi olduğu durumlarda evlerinizde kullanılmaktadır. Ulv cihazı elektrikle çalışır ve odaların tamamında priz olması gerekmektedir. Ulv cihazın içerisine kokulu ilaç koyup uygulama esnasında personel haricinde kimsenin olmaması gerekmektedir. İlacın kokusu olduğundan dolayı öksürük veya hapşurma gibi yan etkileri yapmaktadır. Bu nedenle personelinde tam yüz maskesini takması gerekmektedir. İlaçlama yapıldıktan sonra yaklaşık altı saat evin kapalı kalması gerekmektedir. İlacı cihaz kapsül şeklinde atar ve yaklaşık altı saat ilaç havada askıda kalır ve daha sonra yere düşer. Evlerinizde açık gıdalar veya tabak çanak birakmamanız gerekmektedir. Evlerinize girdiğinizde yaklaşık bir saat evlerinizi havalandırdıktan sonra yerleri sabunlu bez ile iyice temizledikten sonra gönül rahatlığıyla oturabilirsiniz. Çiyan uygulamasında mulaka geç kalınmaması gerekmektedir .

Bir önceki yazımız olan Yapışkan Levhalı Sinek Öldürücü başlıklı makalemizde Yapışkan Levhalı Sinek Öldürücü ve yapışkanlı sinek tutucu hakkında bilgiler verilmektedir.

No votes yet.
Please wait...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul Böcek İlaçlama