Gümüş Böceği İlaçlama

Gümüş Böceği İlaçlama

Gümüş böceği beyaz ile grimsi kahverengi arası veya mavimsi gümüş renge sahip, on iki ve o dokuz mm uzunluğunda, gözyaşı şeklinde bir böcektir. Arka tarafında üç, dört adet uzun kalın sert kıl bulunur. Görünüşünde gözle görülür bir değişim olmaksızın, yumurta halinden yetişkin hale gelir. Çoğu ortamda yaşayabilen gümüşçün böceği zemin ve bodrum katları, çatı katları, mutfak ve banyo gibi karanlık, nemli alanlarda yaşamayı tercih eder. Özellikle kağıt ve nemli elbiselere karşı ilgileri vardır. Genellikle garaj ve ambar benzeri mekanlarda saklanan kutuların içinde bulunurlar. Gümüş böceği en çok şeker ile nişasta ile beslenmektedirler.

Evlerde gümüş böceği ile nasıl mücadele etmemiz gerekir ?

Geceleri hareket halindedir ve çok hızlı hareket eder. Çok ketum olup, bir istilanın vahameti, üstel bir şekilde büyümeye olanak vererek, uzun bir süre dikkatlerden kaçarak devem edebilir. Gümüş böcekleri çok hızlı çoğalır. Sıcak ortamları ve nemli ortamları çok seveler. Evlerimizde gümüş böceği gördüğümüz zaman sorun çoğalmadan mutlaka ilaçlama firmalarını çağırmamız gerekmektedir. Aksi taktirde çok seri şekilde üreyerek daha büyük sorunlar ile karşılaşıp evleriniz de daha fazla gümüş böceği görebilirsiniz. Genellikle, kağıt ve keten kaynaklarının etrafındaki karanlık, nemli alanları kaplarlar. Gümüş böcekleri istilalarına mutfaklarda, çamaşırhanelerde, banyolarda, çatı katları, bodrum ve zemin katlarında rastlanabilmektedir. Gümüş böcekleri hemen hemen her ortamda yaşayabilmekle beraber, nemi çok yüksek yerleri tercih ederler. Larvalar nemli ortamlarda daha hızlı gelişmektedir. Dolayısıyla, gümüş böceği istilasını önlemenin en iyi yollarından biri, nemin kontrol altına alınmasıdır. Alçak tesisat kanalı ve döşeme altı boşluklarında menfezler açılmalı, bodrum ve zemin katlarında ise silikon süpürgelikler kullanılmalıdır. Gümüş böcekleri çok çeşitli yiyecekleri tüketmektedir ve çok sıkı ev temizliği uygulamaları potansiyel yiyecek yerlerini sınırlamak suretiyle istilanın önlenmesine yardımcı olabilir. Kütüphaneler,eşya depoları, ahşap eşya üretilen yerlerde özellikle barındığı alanlardır.

Gümüş böceği hangi ortamlarda ürerler ?

Gümüş böceği yumurtlama yöntemi ile çoğalır. Dişi olan gümüş böceği her yumurtlamada yüz yirmi tane yumurta bırakabilir. Hızlı çoğalan gümüş böceğinin ömrü bir ve bir buçuk yıldır. Gümüş böceği çiftleşerek üreyen gerçek böceklerden farklı bir üreme biçimi gelişmiştir.Kur yapma davranışlarının ardından, erkeğin bıraktığı sperma torbası, dişi tarafından yumurta kanalına yerleştirilir. Oval biçimde olan, kirli beyaz renkli yumurtaların, ayrışan organik artıklara ve çatlaklara konduğu sanılmaktadır. Bırakılan yumurtalardan bir süre sonra çıkan pulsuz ve kısa uzantılı yavrular birkaç gün arayla deri değiştirme­ye, giderek erişkin bireylerin özelliklerini kazanmaya başlarlar. Gümüş böceği bir yıl ya da daha uzun yıllar boyunca deri değiştir­mekte, eşeysel olgunluğa eriştikten sonra bile deri değiştirmeyi sürdürmektedirler. Gümüş böceği ayrıca yiyeceklerimizden beslenip, tahıllarımızın içine girip zarar verir. Gümüş böcekleri aynı zamanda bu yolla mikrop bulaştırırlar. Hemen hemen her evde bulunabilen bir böcek türüdür.

Bir önceki yazımız olan Kara Sinek İlaçlama başlıklı makalemizde kara sinek ilaçlama hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul Böcek İlaçlama