Haşere

Haşere

Haşerelerin yüzlerce çeşit türleri olup çok fazla sayıda familyaları mevcuttur. Aynı familya’da ki haşerelerin neredeyse tamamı birbirlerine benzemektedirler fakat hepsinin ufakta olsa ayrıntıları mevcuttur. Bazılarının kanatları olmaktadır veya bazıların tırtıkları vardır kısacası hepsini birbirinden ayırt etmek için farklı farklı ayrıntıları olmaktadır. Haşereler daha çok yaz aylarında yoğunluğunu göstermektedir. Bunun sebebi ise hava sıcaklıkları yirmi iki derecenin üzerine çıktığı esnada üremeleri ve yumurta sayıları da artmaktadır. Haşereler çok kısa sürede üreyerek büyümektedirler. Bir tane haşere evlerinize girdiğinde kısa zamanda fazla sayıda görebilmektesiniz. Haşereler daha çok sıcak ve nemli ve yemek kokusunun bol olduğu alanlarda yoğunluk göstermektedirler. Özellikle gıda sektörlerinde fazla sayıda görebilmektesiniz. Sebebi ise sürekli yemek pişmesinden ve yerlere veya tezgah altlarına yemek artıklarının düşmesinden en önemlisi fırınların ve makinaların arkaları sıcak olduğundan dolayı kendilerine yuva yapmaktadırlar. Haşereler bu nedenle de gıda yerlerinde yuva yapmaktadırlar. Günümüzde neredeyse yürüyen bütün haşereler için aynı ilaçlama yöntemi ve aynı ilaçlar kullanılmaktadır. Yürüyen haşere için sıvı uygulama veya jel uygulaması yapılmaktadır. Bu uygulamalar kesinlikle biosidal olması gerekir.

Haşere İlaçlaması Nasıl Yapılmaktadır ?

Günümüzde bir çok ilaçlama firması vardır. Fakat bunların içerisinde kurumsal firmaları bulmak zor olmaktadır. Yürüyen haşerelerin neredeyse tamamına aynı ilaç ve aynı uygulama uygulanmaktadır. Yürüyen haşereler sıvı uygulama veya jel uygulaması yapılmaktadır. Sıvı uygulamayı anlatırsak eğer biosidal yani insan sağlığına ve çevreye zarar vermeyen ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçların hepsi kokusuz olup uygulama esnasında ortamdan çıkmanıza veya ortamı kapatmanıza gerek yoktur. Uygulama arasında evlerinizde veya iş yerlerinizde durabilirsiniz. Sıvı uygulama’da evlerinizde süpürgeliklerin etraflarına uygulama yapılmaktadır. Haşereler daha çok buz dolapların arkalarına veya süpürgeliklerin aralarına yuvalanmaktadırlar. Bazı durumlarda süpürgeliklerin ucunu acıp uygulamayı yapmaktayız. Bazı durumlar da jel uygulamasında ihtiyaç olmaktadır. Jel uygulamasısı şırınga gibi olup genelde priz üstlerine veya kapı üstlerine nohut taneciği kadar bırakılmaktadır. Sıvı uygulamanın etki süresi doksan gün olmaktadır. Fakat hem jel hemde sıvı uygulama yapıldığında daha fazla etki süresi olmaktadır. Jel uygulamının priz üstleri ve kapı üstlerine yapılmasının sebebi ise daha çok temizlik yapılmayacak alanlara yapılır ki temizlik yapıldığında jele zarar vermemesi içindir. Bizim alamadığımız fakat haşerelerin aldığı koku olmaktadır. Haşereleri çekici özelliği olduğundan tesadüf ilaca gitmemektedir. Haşere ilacın üzerinden geçtikten sonra  diğer haşerelere de ilacı bulaştırıp haşereleri koloni halinde öldürmektedir.

Bir önceki yazımız olan Levent Böcek İlaçlama başlıklı makalemizde böcek ilaçlama levent, fare ilaçlama beşiktaş ve Levent Böcek İlaçlama hakkında bilgiler verilmektedir.

No votes yet.
Please wait...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul Böcek İlaçlama