Kara Sinek İlaçlama

Kara sinek İlaçlama

Günlük hayatta yaşam yerlerinde karşımıza çıkan sinek türlerinin % 85 ’ını karasinekler oluşturur. Bunun en önemli nedeni, insanlar ve insanlarla birlikte yaşayan hayvanların sağladıkları ortamın Karasineklerin yaşamaları için gerekli şartları oluşturmasıdır Karasinekler uçma kabiliyeti yüksek olan kanatlılardandır. Öyle ki ani manevra yapabilmeleri, havada zigzaglar çize bilmeleri, aniden kavisler çizebilmeleri bu kabiliyetin kanıtı olarak gösterilebilir. Ayrıca karasinekler bu özelliklerinin yanında her türlü yüzeye, yüzeyin özellikleri ne kadar elverişsiz olursa olsun, hiç zorlanmadan, rahatlıkla konabilme özelliğini de taşımaktadır.Karasinekler her türlü yüzeye konabildikleri gibi tavanda konarak kalabilmektedirler. Bunu ayaklarında bulunan çengellerle ve çengeller de bulunan çok sayıda vantuzlarla sağlarlar. Vantuzlar herhangi bir yüzeyle temasa geçtiklerinde bir salgı salgılarlar ve bu salgı ile yüzeyde asılı kalabilmektedirler. uçarken çok fazla enerji harcarlar ve bunun sonucunda beslenmek için besinlere ihtiyaç duyarlar. Besinlerini emerek vücuda alırlar. Kondukları yüzeydeki besinleri emebilmek için ağızlarında besin üzerine tükürük salgılarlar.

İnsan sağlığı açısından baktığımızda Karasinekler, üzerlerinde yaşadığı bakteri çeşitliliğinden ötürü, kolera, tifo, dizanteri gibi salgın hastalıkların yayılmasında önemli rol oynamaktadırlar.

Karasinekler nasıl ürerler ?

Karasineklerin üremeleri  yumurtlama ile olmaktadırlar. Yumurtalarını, çöplüklere dışkılara özellikle nemli ve sıcak yerlere bırakmaktadırlar. Yumurtalar bir günden kısa sürede olgunlaşarak çatlar. Yumurtalardan çıkan larvalar bir, iki hafta gibi kısa bir sürede pupa evresi dediğimiz evreye geçerler. Bu evrede larvalar başkalaşım geçirir ve artık kanatlı, erişkin bir karasinek olmuştur. Karasinekler ortalama üç günde bir yumurtlarlar ve her yumurtlamada yüz’ün üzerinde yumurta bırakırlar. Karasineklerin ömürleri kısa olmasına rağmen çok hızlı üremeleri sayılarının çok fazla olmasına yol açar. Yumurtlama yapan bir karasinekten doğan sineklerin üremeleri ile, aynı nesilden gelen karasinekler beş ay gibi bir sürede ortalama beş milyar gibi bir yumurta sayısına ulaşırlar.

Karasinek ile nasıl mücadele edebiliriz

Sağlık bakanlığından onaylı bir firmalar olup, kullanılacağı ilaçların insan sağlığına zararsız oldukları tescil edilmiş olması gerekmektedir. Karasinek ilaçlamada kimyasal yöntemlerimiz iki kategoride olmaktadır. Bunlardan birincisi yetişkin karasineklerle mücadele diğeri ise larva mücadelesi. Bu mücadele yöntemlerin yapılan ilaçlama da üreme alanlarını ilaçlama yapılarak bırakılmamak ta üreme alanından derinlere doğru inilmektedir. Çünkü larval hareketlerle yumurtalar çeşitli yarıklardan vs. derinlere inebilmektedir. Karasinekle mücalede kullanılan ve kesin çözüm alınabilecek ilaçlar sadece ve sadece Sağlık Bakanlığından onaylı firmalarca uygulanabilmektedir. Kaçak olarak çalışan ilaçlama firmaları yapmış oldukları ilaçlamalarda insan sağlığı tehlikeye atabilmektedir. Ayrıca kullanmış oldukları ilaçlar herhangi bir izne gerek duymadan kullanılabilen ilaçlardan oluşan firmalarda ise Karasinek mücadelesinde malesef istenilen sonuçlara ulaşılamamaktadır.

Dumanlama yolu ile karasineklerden kurtulurmuyuz ?

Dumanlama yolu ile hem karasineklerden hemde ise haşerelerden kurtulabilirsiniz. Fakat dumanla yapılırken uygulama esnasında evin içerisinde kimse olmayıp uygulamadan sonra da altı saat ev kapalı kalarak altı saatten sonra bir saat evin havalandırılması gerekmektedir. Etrafta açık gıdalar olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Bit İlaçlama başlıklı makalemizde bit ilaçlama hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul Böcek İlaçlama