Kemirgenler İle İlaçlı Mücadele

Kemirgenler İle İlaçlı Mücadele

fare-ilaclama

İnsanların yaşam alanlarında onları rahatsız eden HAŞERE ve böceklerin dışında kemirgenler de oldukça rahatsız edici boyuttadır. Kemirgenler çevreye oldukça hızlı bir şekilde uyum sağlar ve insanlardan sonra gelen en başarılı canlılardandır. Fazlası ile gelişmiş zekâları ve kuvvetli hisleri ile birçok alana kolay bir şekilde uyum sağlamaktadırlar. Aynı şekilde çevrede yiyecek bir şeyler bulma konusunda da birer uzmandırlar. Her yere tırmanabilir, zıplayabilir ve suyun içinde ilerleyebilirler. Ucunda yiyecek varsa hiçbir engeli tanımazlar. Bir diğer uzman oldukları konu ise üremedir. Üreme konusunda şaşılacak derecede hızlıdırlar. Yetişkin bir lağım faresi bir yıl içerisinde yaklaşık 7 kez doğum yapar ve bu her doğum esnasında yaklaşık olarak 8 ile 10 yavru arasında dünyaya getirirler. Bu nedenle fare ilaçlama işlemi önem arz etmektedir.
Bir fare yavrusu 2 ile 3 ay arasında çiftleşebilecek düzeye gelmektedir. Fareler insanların yaşadığı her ortamı istila edebilir. Etrafta bulunan eşyalara da yiyeceklere de zararları dokunmaktadır. Yiyecek bulduklarında kendi yiyebileceklerinden çok daha fazlasını alıp götürürler. Ayrıca insanların sağlığı açısından oldukça zararlıdırlar.
Mürin Tifüs ve Weil gibi bazı önemli hastalıklar, insanlara kemirgenler aracılığı ile taşınmaktadır. İnsanlar için ölümcül derecede zararı olan birçok mikroorganizmanın taşınmasına neden olurlar. Parazitler, bakteriler ve virüsler bunlardan bazılarıdır.

Elektrikli aletlerin kablolarını kemirip yangın çıkmasına bile sebep olabilmektedirler. Bu derece zararlı oldukları için zamanında mücadeleye başlamak önemlidir. Bu mücadelede en önemli adım yiyecek kaynaklarının yok edilmesidir. Ayrıca yuvaları belirlenmiş ise onlarında yok edilmesi gerekir. Yaşadığınız bölgeyi kemirgenlere karşı ilaçlama yaptıracaksanız, öncelikle bölgenizde bulunan kemirgenin türünün tespiti yaptırmanız gerekmektedir. Her ilaç her türe karşı aynı etkiyi göstermediğinden, tespit edilen türe göre özel bir ilaç uygulanması kesin sonuç alınabilmesine olanak sağlayacaktır. Hiçbirimiz yaşadığımız ortamda, evimizde, bahçemizde, bize ve yiyeceklerimize zarar vererek bu tip canlılarla beraber yaşamak istemeyiz. Ancak istemesek de bu tür durumlarla karşılaşabiliyoruz. Böyle bir karşılaşmada, geç kalmadan işin ehli insanlarla görüşmek oldukça yarar sağlayacak ve bizi en az zararla bu işten kurtaracaktır.

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul Böcek İlaçlama