Kene İlaçlama

Kene İlaçlama

En çok yaz aylarında meydana çıkan ve ciddi sorunlara yol açan kenelere dikkat etmeliyiz. Günümüzde bir çok evlerin bahçeleri vardır. Veya bahçeleri olmasa bile yeşillik alanlara yakın oturmaktadırlar. Keneler açık alanlarda gezen hayvanların üstlerine yapışmaları çok severler  ve fark edilemezdir. Daha çok köpeklerin derileri sert olduğundan derilerine yapışırlar ve oradan da evlerimize veya bahçelerimize girmektedirler.

Kene Isırığında Ne yapmamız Gerekir ?

Kene ısırdığında kesinlikle kendi çabalarımızla keneyi çıkartmamız gerekmektedir. Çünkü kenelerin altlarında ayakları vardır ve biz onları çıkartırken göremeyiz. Ancak hastahanelerde ve özel sağlık kurumlarında çıkartılmak gerekmektedir. Aksi taktirde çok ciddi sorunlar çıkabilir.

Kenelere Nasıl İşlem Uygulanır ?

Evinizde kene görüyorsanız evinizde evcil hayvan besliyorsanız onlara dikkat etmemiz  gerekir. Örneğin hayvan dışarıda yeşillik alanlarda gezerken veya mijjenik olmayan yere gittiğinde keneyi üzerine çekerek onları evlerimize getirmektedir. Kene ilaçlama yaparken evimizin her yerini hava girmeyecek şekilde kapatmalıyız. Ondan sonra ise dumanlı ilaçlama ile evin her yerine duman vererek bütün kenelerin ve başka haşerelerin yuvalarını girerek o duman hepsini öldürmektedirler. İlaçlama yapıldıktan sonra kesinlikle eve hava girmemesi ve güneş girmemesi gerekmektedir. Güneş girerse eğer ilaç kokma yapar. İlaçlamadan sonra altı, yedi saat sonra ev kapalı şekilde girilmeyecektir. Altı, yedi saat sonra eve girildiğinde ise evi bir saat arasında bütün camları açarak evi havalandırmanız gerekmektedir. O işlem yapıldıktan sonra evi güzelcene temizlemeniz ve perdelerinizi, tabaklarınızı vb. yerleri yıkamanız gerekmektedir. Kesinlikle kimyasal madde olmayan zehirlenme riski olmayan tamamen İnsan sağlığına zarar vermeyen ilaçlardır. Sağlık bakanlığı tarafından onaylı ürünler kullanılmaktadır. Özellikle bahçemize istemsizce giren kedi vb. hayvanlar çok aşırı derece evlerimizin içlerine kadar dışarıdaki böcekleri taşıyabilirler. Bu yüzden bahçelerimize özel ilaçlarla yıkayıp kedi vb. hayvan o kokuyu alarak miğdesi bulandığında uzaklaşacaktır ve bir daha uzun bir süre kedi derdinden başınız ağırmayacaktır. İlaçladıktan sonra tekrar  kene, pire gibi bir şeyin eve girmesi de dışarıdan birisinin tekrar eve pire veya haşere getirmesi sonucundan ortaya çıkan ve o pire veya haşere üreyerek aynı şekilde çoğalıp evin her yerine çoğalmasına sebep olur. Bu nedenle bu tür sorunlar la karşılaşmamak için düzenli şekilde yaşam alanlarımızı ilaçlatmalıyız.

Bir önceki yazımız olan Böcek Sorununuz Artık Problem Olmasın başlıklı makalemizde böcek sorunu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul Böcek İlaçlama