Kış Aylarında Fare Sorunu ve Çözümleri

Kış Aylarında Fare Sorunu ve Çözümleri

Genellikle kış mevsimlerinde fare ile sorunlarla karşı karşıya gelmektedir. Bunların sebeplerinden bir tanesi son yıllarda çok fazla inşaat yapılmasından da kaynaklanmaktadır. Yer yüzünden metrelerce aşağıya kazdıklarından dolayı farelerin ve diğer haşerelerin yuvalarını bozmaktadırlar. Bu nedenle de fareler ve diğer haşereler bizlerle yaşamaya başlamışlardır. Kış ve son bahar mevsimlerinde dışarıda yiyecek çok zor bulduklarından dolayı evlerimize iş yerlerimize depolarımıza fabrikalarımıza vb. yerlere yuva yapmaktadırlar. Dışarıda yiyecek bulduklarında yüzde doksanı donmuş ıslanmış küflenmiş olduğundan yiyecek çok fazla seçmektedirler. Fareler insanlara en yakın olan hayvanlardır. Bu nedenle de fareler üzerinde deney yapılmaktadır. koku alma organları oldukça kuvvetli olduklarından dolayı metrelerce uzaklıktan koku alabilmektedirler. 

Fare İle Mücadele

Bazı insanlar bireysel mücadele ile evlerinde ki iş yerlerinde ki vb. alanlarda fareler ile bireysel mücadele etmektedirler. Fakat çok uzun sürelerde mücadele etseler bile anaç fareyi yani doğurgan fareyi yakalamaları mucize gibi birşey olmaktadır. Fareler çok akılla hayvanlar olduklarından yemeklerine asla çıplak el ile dokunulmaması gerekir ve dokunulduğunda mutlaka zehir veya tuzak olduğunu anlayıp yeme yakınlaşmamaktadırlar. Fakat fındık fareler yani yavru ufak fareler anaç farelerden daha aptal olduklarından onları yakalaması daha basit olabilir. Fakat anaç fareyi yani doğurgan fareyi yakalamadan sorunu bitirememektesiniz. Fareler bir haftaiçinde on iki tane yavru verektedirler ve çok kısa zamanda da büyümektedirler. Bu nedenle etrafta fare pisliği veya fare şüphesi duyduğunuzda bireysel mücadele değil kaliteli ilaçlama firmalarına müracaat etmenizde fayda olacaktır. Eski yıllarda imkanların ve ilaçların çıkmamış veya duyulmamış zamanında kapan ile yakalamaya çalışmaktaydılar. Fakat yüz fareden belkide iki tane yakalanmaktaydı. Şuan ise güncel yemler sayesinde çok kısa zamanda farelerden kurtulabilmektesiniz.

Fare İlaçlaması 

Farelerden kurtulmak artık oldukça çok kolay. Sadece işi bilen ve kaliteli firmalardan hizmet almanız gerekmektedir. 90 m2 lik bir evde maksimum üç adet istasyon yeterli olabilmektedir. İstasyon dediğimiz kapalı plastik kutu içerisinde iki adet farklı yem olmaktadır. Bunların bir tanesi Mum Blok diğeri ise Pasta olmaktadır. Bunların arasında ki fark bir tanesi anaç fare yani büyük fare için diğeri ise Fındık yani yavru fare için etkili olmaktadır. Fare yemi yedikten sonra maksimum kırk yedi saat içinde ölmektedir. Fare yemi yedikten  sonra su içmek isticek ve su içtiğinde genleşerek açık havada ölmektedir. Fareler kapalı ortamda yüz fareden bir tanesi istisna olarak ölmektedir.

Bir önceki yazımız olan Fare İlaçlama Belediye başlıklı makalemizde fare ilaçlama ve Fare İlaçlama Belediye hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul Böcek İlaçlama