Pire İstilalarına Karşı Alınabilecek Önlemler

Pire İstilalarına Karşı Alınabilecek Önlemler

Yaz mevsiminin yaklaşıyor olduğu bugünlerde pire istilası olarak adlandırılan haşere sorunu riski de her geçen gün artmaya devam ediyor. Yaşanılan mecralara girdiklerinde kısa süre içerisinde tüm çevreyi saran ve birçok sorunu kendi beraberlerinde getirilen pireler karşılarında dikkatli olunması ve hiç zaman kaybetmeden ortadan kaldırılması gereken varlıklardır. Peki, böcek ilaçlama nasıl yapılmalıdır? Bu zararlı türdeki parazit varlıklara karşı alınabilecek önlemler nelerdir? İşte detaylar…

Pirelerin Özellikleri

Pire haşeresi, omurgasız türde parazit bir varlıktır. Yaşantılarını çevrelere tutunmak suretiyle devam ettirirler. Hayatta kalabilmek adına kesinlikle kana ihtiyaç duyarlar. Konakçı yapıda bir haşere türü olmaları dolayısıyla her zaman insanların derilerine, hayvanların derilerine ve tüylerine yapışma gereksinimi duyarlar. Ayrıca 2mm veya 10mm arasında çok küçük yapıda haşereler oldukları bilinmektedir. Bazı durumlarda bitki kozalarında da pirelerin konakçı oldukları görülmüştür. Pirenin hareket etme şekliyse, diğer birçok haşereden farklı olarak zıplama yöntemidir. Örneğin; kendilerine karşı herhangi bir tehlikenin oluştuğunu sezdikleri vakit, sahip oldukları boyutun yaklaşık olarak 200 katına zıplamaları mümkündür. Bu bakımdan seri hareket eden bir haşere türüdür. Yapıları da küçük olduğundan bireysel anlamda onları görmek, yakalamak ve ortadan kaldırmak mümkün değildir. Ancak pire ilaçlama yoluyla bu başarılabilir. Küçük oldukları için yürüyerek fazla hareket imkanına sahip olamazlar. Ancak ayakları çok güçlü yapıda oldukları için tutundukları bölgeden kolay kolay düşmezler. Bunun yanı sıra vücut yapıları da sert ve sağlamdır. Bu bakımdan yapıştıkları deriden onları ayırmak gerçekten güçtür. Ayrıca kanatsız bir haşere türü oldukları için uçmaları da söz konusu değildir.

Pire Isırırsa Ne Olur?

Bir canlıyı pire ısırdığı vakit kaşıntılar oluşmaya başlar. Eğer ansızın beklemediğiniz anda cildiniz kaşınmaya başladıysa ve pire olabilecek kırsal bir kesimde, hayvan çevrelerinde gezdeyseniz ilk olarak pire ısırığından şüphe duyabilirsiniz. Aynı zamanda cildin kızararak renk değiştirmesi, beklenmeyen yaraların oluşması ve kabarıklıklar pire ısırığı nedeniyle olabilir. Bu bağlamda pirelerin insan cildine ciddi zararlar verebilecek bir haşere türü olduğunu söylemek mümkündür.

Pire kan emme suretiyle yaşamına devam eden zararlı bir canlı türü olduğu için çeşitli canlılar arasında hastalık taşınmasına neden olabilir. Yani birçok mikrobu kendi bünyesinde saklamaktadır. Pire ısırdıktan sonra, kendi yapısında taşımış olduğu mikroplar son ısırdığı kişiye bulaşabilir. Bu durum nedeniyle ciddi anlamda hastalıkların oluştuğu görülmüştür.Pire İstilalarına Karşı Alınabilecek Önlemler yazımızdan umarım faydalı bilgiler edinmişsinizdir.

Bir önceki yazımız olan İlaçlama Şirketlerine Nasıl Ulaşılır? başlıklı makalemizde ilaçlama firmaları ve ilaçlama firması hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul Böcek İlaçlama