Soğuk Havalarda Böcek İlaçlamanın Önemi

Soğuk Havalara Dikkat

Havaların soğuması ve yağmurların başlamasıyla birlikte akreplerde toprakların aralarından çıkıp evlerimizin içlerine girmektedirler. Yaz aylarında daha çok hamam böcekleri karınca tarzında haşere görünmektedir. Fakat kasım aylarının başlarından itibaren başlayan akrep sorunları çok ciddi sayıda devam etmektedir. Türkiye’de deneyler sonucu ortaya çıkan sonuçlarda Türkiye genelinde zehirli akrep bulunmamaktadır. Fakat istisna olarak on akrepden bir tanesinde zehir olabilir. Bu sebeplerden dolayı kış aylarında da düzenli ve periyodik ilaçlama yapılması gerekmektedir. Kış aylarında veya havalar soğudu zaman başlayan sağnak yağış sonucunda yuvalarından kaçan akrepler evlerimizin aralarından veya kapı aralarından girmektedirler. Akrepler nemli ve karanlık yerleri çok sevmektedirler. Akreplerin sırtlarında kit olup ev sıcaklığına geldiklerinde çok fazla sayıda yumurta bırakabilecek potansiyel taşıyan haşere türleri olmaktadır. Akrepler diğer haşere türlerine göre daha çok dirayetli olduklarından dolayı kullanılan ilaçlarda daha farklı olmaktadır. Mesela bir haşere türü bir günde ölüyorsa akrepin ölme süresi iki gün olmaktadır. Yaklaşık on dört günde iki bin üç yüz yumurta verebilen cinsleri bulunmaktadır. Akreplerin yumurtalarının kabukları sert olduğundan ergin akreplerden yumurta halinde ki akreplerden daha çabuk ölmektedirler. Bunun sebebi ise yumurtalarının kabukları sert olduğudan dolayı ilacın içerisine temas etmesi de biraz zaman almaktadır. Bu nedenle akrep sorununu çözmek biraz zamanınızı almaktadır.

Akrep İlaçlaması Nasıl Yapılır ?

Akrep ilaçlaması diğer haşere ilaçlamasından farklı olmaktadır. Çünkü diğer haşelerin dirayetleri zayıf olmaktadır. Fakat akreplerin ölmeleri zor ve dirayetli olduklarından dolayı ölmeleri biraz zaman almaktadır. Bu nedenle diğer haşerelerden farklı ilaçlar kullanılmaktadır. Evlerinizde veya iş yerlerinizde çok fazla akrep sorunu olmadığı zaman kokusuz sıvı ilaçlama uygulaması yapılmaktadır. Kokusuz sıvı ilaçlama Sağlık Bakanlığı onaylı olup insan sağlığına ve çevreye hiç bir zararı bulunmamaktadır. Yapım aşamasında evlerinizde durabilirsiniz fakat evinizde kedi olduğu zaman yaklaşık kırk dakika ya kadar kediyi eve sokmamanız gerekir. Bunun sebebi ise evinizin köşelerine sıvı ilaçlama dönüldüğü için kedinizde su zannedip yaladığında ağzı köpürür ve miğdesi bulanabilir. Bu durumla karşı karşıya kaldığınızda mutlaka hiç vakit kaybetmeden veterinere gitmeniz gerekir. Sıvı ilaçlama yapıldığı zaman yaklaşık bir hafta ıslak temizlik yapılmaması gerekir. Evlerinizde çok fazla yoğunluk olduğu zaman kokulu ilaçlama yapılmaktadır. Kokulu ilaçlama yapıldığı zaman yaklaşık üç saat ev kapalı kalıp içeriye giriş olmaması gerekir. Uygulama yapılırken personelin maskesini takıp içeride personel harici hiç kimsenin olmaması gerekmektedir. Yaklaşık iki üç güne akrep sorununuz tamamen çözülmektedir. Mutlaka ilaçlama yaptırmaya karar verdiğinizde profosyonel ilaçlama firmalarına baş vurmanız ve garantili hizmet alabileceğiniz firmalar seçiminde bulunmanız gerekir.

Bir önceki yazımız olan Kış Aylarındaki Böcek Sorununa Çözüm başlıklı makalemizde ilaçlama hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul Böcek İlaçlama