Tahta Kurdu İlaçlama

Tahta Kurdu İlaçlama

Tahta Kurdu Nedir ?

tahta-kurdu

Çoğunlukla serin ve rutubetli iklim şartlarında görülen, her türlü ağaç malzemeye mobilya, merdiven, sanat eserler, çatı, direk gibi yerlerde olan verdikleri zararları çok sonra fark edilen böceklerdir. kafa rengi siyah gövde rengi kahverengidir. Kafası keratin maddesinden oluşmuştur. Bu madde tahta kurdunu dış etkilerden korur. Tahta kurdu çift kanatlıdır. Ağaç kurdunun başında 1 çift anten vardır. Tahta kurdu ahşap olan her nesnenin içerisine yerleşebilir. Ahşap eşyaların içlerinde ilerleyebilen tahta kurdu eşyaların çürümesine, kurumasına neden olur. Tahta kurtlarına ev dışında parke kereste fabrikalarında, gemi güvertesinde, araç kaportasındaki ağaçlar içinde bulunurlar. Günümüzde kullandığımız birçok eşya ve ürünler tahta ve ahşaptan olduğu için tahta kurdu bulunduğumuz ortamda çok bulunabilir. Tahta kurdu halk arasında değişik isimlerle anılır, tahta kurtları, ağaç kurdu, mobilya böceği gibi isimler tahta kurdunun diğer isimleridir.

Tahta Kurdun Dan Nasıl kurutabiliriz ?

Eczanelerden veya marketlerden tarım ilaçları alınarak kesinlikle ilaçlama yapılmaz. Tahta kurdu ile mücadele mutlaka özel karışımdan oluşan ve ziraat mühendisi kontrolündeki ilaçlar ile olur. Tahta kurdu ilaçlaması zor bir ilaçlamadır. Çünkü ilaçlar yuva içine kadar girip etki etse de etkisi az olabiliyor ve yuva içindeki ağaç kurdu yumurtası bu ilaçtan etkilenmez. Ağaç kurdu ilaçlaması mutlaka birkaç kez tekrarlanmalı. Ağaç kurtları ile mücadelede mutlaka yasal ilaçlama firması ile çalışın ve ilaçlama firmasından gerekli belgeleri isteyin. Çünkü ilaçlama yapan o kadar korsan firmalar var ki dikkat ediniz. Çünkü korsan firmalar hem sizin sağlığınızı tehlikeye sokar hem de etrafınızdaki canlılara zarar verir. Ahşap olan eşyaların çok olduğu yerlere ayda 1 defa ilaçlama yapılması gerekir.

Tahta Kurdu Hangi Aylarda Çoğalır ?

Ağaç kurdu böcekleri sıcak ve nemli havaları çok sever. Genelikle yaz aylarında ortaya çıkan bu böcekler, eylül ve ekim aylarında eğer mücadele edilmeye başlanılmamışsa hızlı bir şekilde üremeye başlarlar. Ağaç kurtları kışın veya soğuk havalarda yuvaları içinde ve ağaç kabukları içine girip dinlenirler. Kullanılan ilaçlar insan sağlığına zararlı etkisi olmayan ilaçlar olmalı. Tahta kurdu ilaçlamasında ilaçlama yapan insanları eğitim almış kişiler olması gerekir. İzinsiz ilaçlama yapmak ve yaptırmak suç teşkil eder.

Tahta kurdunun Zararları Nelerdir ?

Ağaç Kurtları, pireler veya keneler gibi insanların kanını emerek beslenmez evlerimizdeki tahta veya ahşaptan yapılmış eşyaların içine yerleşir bu bölgelere yuva yaparlar ve buralarda yaşarlar. Eşyalarınızın çürümesine, dökülmesine, zarar görmesine neden olur. Ağaçların ve bitkilerin köklerini kemiren tahtakurusu kuruyup yok olmasına sebep olur.

Tahta Kurdunun Özellikleri Nelerdir ?

İnsanları ısırmaz otçul bir böcektir ve çift kanadı vardır. Bu haşerenin baş kısmında bir çift anten bulunur. Boyu 1,5 cm ve 3 cm arasında değişir. Tahta kurdunun ağız yapısı çok gelişmiştir, bu sebepten ağaçtan olan maddeleri kesip kemirebilir, eşyalara büyük zarar verirler.

 

Bir önceki yazımız olan Salyangoz başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Rating: 5.0/5. From 8 votes.
Please wait...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul Böcek İlaçlama